Elogio della pittura – Pochwała malarstwa

Galeria Sztuki Wozownia zaprasza na wystawę trójki włoskich artystów, którzy są związani z parmeńskim środowiskiem artystycznym: Mariny Burani, Massimo Lagrotterii i Andrei Vettoriego. Środowisko to znane jest z szacunku do malarstwa opartego na tradycyjnym, piktorialnym warsztacie.

Postawy malarskie reprezentowane przez artystów zaproszonych na wystawę są zgoła odmienne i wykraczające poza standardowe myślenie o istocie malarskości. Zestawione zostały ze sobą perfekcyjny chłód ręcznie malowanych hiperrealistycznych pejzaży Andrei Vettoriego, rysunkowa klarowność i kolorystyczna powściągliwość doskonałych technicznie malarskich kompozycji Mariny Burani z zaskakującymi obrazami figuratywnymi Massima Lagrotterii, akcentującymi elementy nieradykalnej ekspresji, swobody oraz specyficznie pojmowanego malarskiego non finto.

Wystawa „Elogio della pittura” w swym założeniu nie ma być „wystawą z tezą”, która akcentuje arbitralnie postawiony problem, a prezentowane dzieła miałyby być jedynie jego stosowną ilustracją. Jest to raczej wystawa ukazująca polskim odbiorcom sztuki fascynacje włoskich malarzy, bez narzucania jakichkolwiek ideologicznych kanonów czy dogmatów myślenia o współczesnym świecie i sztuce.

kurator: Rafał Boettner-Łubowski

wernisaż: 23 czerwca (piątek) 2017, godz. 18.00, wstęp wolny
czynne: od 23 czerwca 2017 do 23 lipca 2017

Galeria Sztuki Wozownia
ul. Rabiańska 20
Toruń

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *