Yolik Nal – Multiversum

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza na wystawę w ramach {Project Room} – „Multiversum” Yolik Nal. Artystka w swojej twórczej refleksji podejmuje temat natury rzeczywistości i jej sposobu istnienia. Szczególnie zajmują ją mające swoje miejsce w fizyce kwantowej intuicje dotyczące istnienia multiwersum i autosymulacji rzeczywistości, potencjału istnienia różnych jej wymiarów – różnych wersji naszego tu i teraz oraz odmiennych perspektyw jej odbioru przez człowieka, zwierzę czy byt niematerialny. Ta wieloopcyjność znajduje swoje odniesienie w konstrukcji wystawy, która w różnych przestrzeniach odnosi się do odmiennej percepcji świata. W centralnym jej punkcie znajduje się drzewo – symbol uniwersalny, ale i indywidualny, wspólny dla wielu kultur, a czasami tak odmienny w znaczeniu.

Atrakcyjne wizualnie obszary, wymiary i możliwości, jakie otwiera przed nami malarstwo i ceramika Yolik, są materializacją jej emocji, intuicji i zainteresowań. Charakterystyczna stylistyka, którą operuje, bazuje na wysokich umiejętnościach warsztatowych, zdolności obrazowania figuratywnego i realistycznego, modyfikowanego i nasycanego emocjonalnością artystki. Ten realistyczno-metafizyczny styl rozwijał się u niej naturalnie przez lata. Biegłość warsztatowa daje jej możliwości swobodnego wyrażania siebie. Lubi pracować na dużych formatach obrazów, ostatnimi laty „wychodząc z nich w przestrzeń” za pomocą form ceramicznych, które często są uzupełnieniem obrazu, ale mogą też funkcjonować samodzielnie. W ceramice o fantazyjnych formach eksponuje świadomie potencjał dekoracyjności i piękna.

Wobec subtelnego, a przy tym wyrazistego świata malarstwa i ceramiki, do którego zaprasza nas artystka, nie można przejść obojętnie. Wysoka kultura malarska, zaczepnie kobiece i piękne ceramiki dawać mogą odbiorcy zarówno estetyczną satysfakcję, jak i stymulować do pogłębionej refleksji nad otaczającym nas światem (światami), którego jesteśmy częścią i który sami współtworzymy.

Yolik Nal (ur. 1987 w Tarnowie) — artystka zajmująca się ceramiką i malarstwem; mieszka i pracuje w Tarnowie. W 2014 roku ukończyła studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uzyskując dyplom w pracowni miedziorytu prof. Krzysztofa Tomalskiego. Zajmuje się głównie malarstwem olejnym wielkoformatowym i ceramiką artystyczną, ale też nieustannie eksperymentuje z materiałami i technikami, poszukując nowych sposobów wyrazu artystycznego.

wernisaż: 13 lipca 2023, godz. 19.00
czynne: od 13 lipca 2023 do 20 sierpnia 2023

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2
Warszawa

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *