Artur Nacht-Samborski – Akty

Galeria aTAK zaprasza na kolejną wystawę malarstwa i rysunku Artura Nachta-Samborskiego, wybitnego artysty i pedagoga. Na wystawie zostaną zaprezentowane akty, które artysta malował i rysował przez całe życie. Na ekspozycji zobaczymy zarówno obrazy i rysunki nigdy dotąd nie oglądane publiczne jak i prace znane z muzeów, są wśród nich i te bardzo rzadkie z okresu przed II wojną światową.

Akty te są bardzo osobistym spojrzeniem na fenomen ciała kobiety. Artysta już w latach studenckich pisał o swoim malowaniu, że stara się „znaleźć najkrótszą i najprostszą drogę od siebie do obrazu”. Ta deklaracja tłumaczy uproszczenia, malarską syntezę; w procesie twórczym jego akt się uogólniał, „nachtywizował”, scalał, podporządkowywał swą cielesność dyktatowi farb, spontanicznym ruchom pędzla, artystycznej intuicji.

Artur Nacht-Samborski, zaliczany obecnie do klasyków współczesnego polskiego malarstwa, za życia nie często pokazywał swoje obrazy. Zawsze był jednak obecny na wystawach kapistów przed 1939 rokiem, a po wojnie zapraszany do udziału w zbiorowych prezentacjach sztuki polskiej XX wieku w kraju i za granicą oraz dostępny w kolekcjach i na stałych ekspozycjach muzealnych. W 1958 roku uczestniczył w XXIX Biennale w Wenecji.

Odwiedzający do końca lipca Galerię aTAK zobaczą pięćdziesiąt prac wybranych przez kuratora Jerzego Wojciechowskiego z depozytu w Muzeum Narodowym w Poznaniu i udostępnionych przez rodzinę malarza oraz kolekcjonerów prywatnych.

Obecna wystawa Artura Nachta-Samborskiego to już druga w tym roku – po pokazie prac na papierze Józefa Czapskiego – prezentacja w tym miejscu twórczości członka Komitetu Paryskiego, którą Galeria aTAK pragnie uczcić 100 lecie powstania Grupy K.P.

wernisaż: 26 maja 2023, godz. 18.00
czynne: od 26 maja 2023 do 29 lipca 2023

Galeria aTAK
ul. Mazowiecka 11
Warszawa

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *