Anna Baumgart – Muszę opowiedzieć świat

Galeria Sztuki Współczesnej w Olsztynie zaprasza na wystawę – instalację performatywną Anny Baumgart, na którą składają się „Stół kobiet” oraz seria ceramicznych talerzy polichromowanych z wizerunkami kobiet, przygotowanych przez artystkę (w hołdzie dla słynnej akcji Judy Chicago „The dinner Party” z 1974 roku oraz kultowej serii talerzy z twarzami znanych kobiet Vanessy Bell i Duncana Granta „Famous Women Dinner Service” z 1932 roku).

Główne dzieło, czyli „Stół kobiet” odwołuje się do historycznego wydarzenia, jakim był „Okrągły Stół” w 1989 roku. Przy tym historycznym Okrągłym Stole rodziła się w Polsce demokracja, jednak zabrakło przy nim miejsca dla szerokiej reprezentacji kobiet. Spośród pięćdziesięciu czterech osób, które zasiadły przy „Okrągłym Stole” były tylko dwie kobiety: Grażyna Staniszewska po stronie opozycji i Anna Przecławska po stronie rządu. W instalacji „Stół kobiet” jest zgoła inaczej, to kobiety stanowią większość. Kobiety otrzymują głos w ustanawianiu porządku społecznego, którego zostały pozbawione. Artystka tworzy takie stoły od 2018 roku, roku, w którym przypada stulecie od zdobycia przez Polki praw wyborczych. W kolejnych edycjach uczestniczki performansu wymieniają nazwiska kobiet ważnych w ich życiu emocjonalnym, prywatnym, ale także intelektualnym czy zawodowym. Wśród wymienionych znajdują się pierwsze działaczki na rzecz kobiet i pierwsze badaczki – jak Kazimiera Bujwidowa, Maria Grzegorzewska czy Józefa Joteyko – oraz postacie takie jak Maria Janion, ale też Marta Madejska, autorka książki o łódzkich włókniarkach czy lokalne działaczki i aktywistki miejskie. Instalacja jest w ten sposób głosem kobiet, które pomimo swoich często wybitnych osiągnięć, są niedostrzeżone w historii Polski i demokracji po 1989 roku.

W performansie można uczestniczyć na trzy sposoby: debatując synchronicznie (udział w instalacji performatywnej), słuchać synchronicznie (publiczność) i poprzez zaangażowanie asynchroniczne (dzięki specjalnie powstałej aplikacji internetowej, umożliwiającej uczestniczenie w propozycji artystki.

wernisaż: 04 marca 2022, godz. 18.00
czynne: od 05 marca 2022 do 03 kwietnia 2022

Galeria Sztuki Współczesnej BWA Olsztyn
Al. Marszałka Józefa Piłsudskiego 38
Olsztyn

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *