Bartłomiej Otocki – Symptomy

Galeria Ego zaprasza na wystawę prac Bartłomieja Otockiego. Jego kolekcja obrazów z serii Symptomy to fragment większego cyklu prac pt. „Zostało mniej czasu niż się wydaje”, którego powodem powstania był instynktowny niepokój dotyczący naszej przyszłości. Nie jest to jednak katastrofizm w całej swojej ostentacyjności, tak więc nie ma tu wizji klęsk żywiołowych, wojen czy kryzysu demograficznego. To raczej zapis subtelnych, balansujących na granicy surrealności przejawień, które mogą wskazywać na to, że nadchodzący koniec jest coraz bliżej. Przywołują one tak dobrze znany motyw vanitas, jednak tym razem to nie naturalny proces przemijania jest powodem zbliżającej się śmierci. To profetyczna wizja, w której urok i powab zostają zatrute śmiertelnymi chorobami o nieustalonej etiologii. Powoli, podstępnie zaatakowane przez nieznane wcześniej wirusy nieustannie wydają się być kojąco piękne i estetyczne. Jednakże uważne oczy tych, którzy widzą więcej, od razu wychwycą zapowiedź nieuchronnie zbliżającego się końca. Reszta pozostanie obojętna. To tylko kwiaty, powie ktoś.

Bartłomiej Otocki – ur w 1978 roku w Łodzi, dyplom z malarstwa obronił w pracowni prof Ryszarda Hungera na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (2003); następnie doktorat na Wydziale Malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (2011), a habilitacja na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2014).

W latach 2003–2012 asystent, a następnie adiunkt w pracowni malarstwa i rysunku na Wydziale Tkaniny i Ubioru łódzkiej ASP. Od 2012 roku prowadzi pracownię rysunku na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie, od 2014 roku pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego.

Malarz i fotograf, okazjonalnie kurator, juror konkursów malarskich. Autor czterech cykli prac: „Portrety pamięciowe”, „Alchemia Iluzji”, „Czy jest bezpiecznie/Is it safe?” i „Yang!”. Uczestnik ponad 50 wystaw indywidualnych i zbiorowych m. in. w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu, Muzeum Historii Miasta Łodzi, Galerii Bielskiej BWA, Muzeum Narodowym w Szczecinie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Od 09 września 2016 do 09 października 2016

GALERIA EGO
ul. Wyspiańskiego 41/3
Poznań

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *