Kornelia Dzikowska – Próba sił

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski wznawia działalność po przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa. Zaprasza na pierwszą w tym roku wystawę w Project Roomie, czyli miejscu działań młodych artystów.

Na wystawie będzie prezentowana instalacja site-specific, polegająca na zawieszeniu pionowo tkaniny, w celu podzielenia pomieszczenia na dwa zależne od siebie przestrzenie. Zasłona, za sprawą ruchu powietrza, przechyla się raz w jedną, raz w drugą stronę, zawłaszczając jedną przestrzeń kosztem drugiej. Dla artystki to metafora władzy, konfrontacji, negocjacji i nieustającego napięcia. Kolor tkaniny jest też symboliczny, czerwień to kolor alarmujący, krzykliwy, dominujący i przykuwający uwagę, jest niczym nieposkromiony żywioł.

Kornelia Dzikowska to artystka sztuk wizualnych, doktorantka w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatka głównej nagrody na wystawie Najlepsze Dyplomy ASP 2018. Studiowała w ramach stypendium naukowego na Akademie der Bildende Künste w Stuttgarcie, a także na Universität der Künste w Berlinie. Jest również absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Tworzy głównie instalacje przestrzenne i multimedialne, projektuje również przestrzeń wizualną w spektaklach teatralnych.

czynne: od 12 maja 2020 do 31 maja 2020

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2, Warszawa

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *