Yaroslav Futymsky – blokada.da (nie powiem.bo nie wiem)

„Obchodząc północną stroną. Powyżej linii niezłomnych porostów” – performance w sobotę 29 marca 2014 godz. 17 | Galeria Labirynt (Lublin)
Otwarcie wystawy 4 kwietnia 2014 godz. 19 | Galeria Labirynt 2, ul. Grodzka 3
Wystawa czynna do 13 kwietnia 2014

„AIR” (Artists in Residence) to program pobytów twórczych organizowanych przez Galerię Labirynt. W tym roku pierwszym rezydentem jest Yaroslav Futymskyi. Efekty pobytu artysty w Lublinie będzie można zobaczyć już wkrótce. W sobotę, 29 marca, o godz. 17.00 Futymskyi wykona performance „Obchodząc północną stroną. Powyżej linii niezłomnych porostów”. Wydarzenie odbędzie się w głównej siedzibie Galerii Labirynt przy ul. ks. J. Popiełuszki 5. Artysta pracuje również nad wystawą „blokada.da (nie powiem.bo nie wiem)“. Otwarcie zaplanowane jest na 4 kwietnia, godz. 19.00 w Galerii Labirynt 2, która mieści się przy ul. Grodzkiej 3. Wstęp wolny

Yaroslav Futymskyi (ur. 1987, Poninka, Ukraina) zajmuje się grafiką, instalacją, sztuką performance. Artysta określa swoje prace jako „sentymentalne”. Tworzy je z przedmiotów wyjętych z życia codziennego. Rzeczy te mają dla niego szczególne znaczenie, są nasączone osobistymi historiami. Futymskyi przenosi je z kontekstu, w jakim funkcjonują na co dzień, do neutralnej przestrzeni galerii, przez co – jak sam mówi – „ilustruje poezję zawartą w przedmiotach”. Wystawa w Galerii Labirynt 2 będzie czynna do 13 kwietnia.

„Obchodząc północną stroną. Powyżej linii niezłomnych porostów” jest kontynuacją praktyki narracyjnej artysty, konstruowaniem wieloprzedmiotowych obiektów poezji przepełnionej gestami. Tym, co odróżnia ten performance, jest jego kameralność w niwelowaniu składowej wszystkich poprzednich prac – to praca z otwartym środowiskiem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *