Andrzej Fogtt – Brda

Mazowiecki Dom Aukcyjny Teutsch Gallery zaprasza na wystawę malarstwa Andrzeja Fogtta „Brda”. Tytułowa Brda to rzeka, nad którą powstają prace artysty i która jest dla niego nieustannym źródłem inspiracji.

Obrazy prezentowane na wystawie powstawały od 2012 roku, malowane bezpośrednio w plenerze, nad rzeką Brdą, jeziorem Dadaj oraz w miejscowości Zaborek koło Janowa Podlaskiego nad Bugiem. Natura jest niezwykle ważna w twórczości Fogtta i jej wpływ jest odczuwalny w jego obrazach, choć są one pozbawione mimetycznej funkcji. Obrazy Fogtta odnoszą się do konkretnych zjawisk natury, są harmonijne, a nawet mistyczne. Sam artysta tak określa swoje malarstwo: „Powołuję do życia byt, który żyje swoimi prawami. Bez kontaktu z naturą nie jesteśmy w stanie doznać takiego olśnienia, czy zjawienia się czegoś, co nazywamy inspiracją. A inspiracja to jest coś, co nasz umysł już wie, ale my jeszcze nie. Bo to, co odczuwamy, to jest tajemnica umysłu. My nie mamy dostępu w pełni do tej tajemnicy, dostajemy od czasu do czasu stan łaski”.

Andrzej Fogtt (ur. 1950) ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu u Magdaleny Abakanowicz i Zdzisława Kępińskiego (1974). Zajmuje się malarstwem, grafiką i rzeźbą, jest autorem projektu wizji architektonicznej „Wieży Jedności Europejskiej” jako symbolu wspólnoty ludzkiej i „Bramy Świata” dla Chin. Zdobył wiele nagród i wyróżnień m.in. na XI Ogólnopolskiej Wystawie Młodych w Sopocie (1976), Grand Prix XII Współczesnego Malarstwa Polskiego (Szczecin 1984), reprezentował też Polskę na Biennale w Wenecji w 1984 roku.

wernisaż: 21 kwietnia 2022, godz. 19.00
czynne: od 22 kwietnia 2022 do 06 maja 2022

Mazowiecki Dom Aukcyjny Teutsch Gallery
ul. Mazowiecka 10, Warszawa

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *