Paweł Hajncel – I’m still alive

Galeria Re:Medium w Łodzi zaprasza na wystawę malarstwa Pawła Hajncla, znanego ze swoich działań jako performer.

Na wystawie znajdą się obrazy, będące osobistym dziennikiem ‒ codziennym, niekiedy brutalnym notatnikiem, gdzie słowo-napis i obraz tworzą nierozerwalną jedność. Autor tworzy ten cykl już od kilku lat, na wystawie zostaną pokazane prace z zeszłego i bieżącego roku.

Na najnowszych małych czy średnich płótnach płaszczyzna obrazu mocno się kondensuje. Artysta – aktor i performer Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu – od kilku lat dobrze zaznajomiony ze sceną, widownią, zapleczem technicznym teatru, niejako przenosi wyjętą wprost z przedstawienia, oszczędną w scenografię scenę do swoich płócien. To w tej kameralnej przestrzeni rozgrywają się „sztuki” Hajncla, na których „wystawia” osobiście pisane dramaty, będące notacją bliższej i dalszej, w szczególności polskiej, historii oraz aktualnych globalnych wydarzeń.

Paweł Hajncel należy z pewnością do grona polskich twórców, którzy poruszając się bardzo sprawnie w różnych aktualnych mediach (obraz, film, performans, komiks, mural, rzeźba), stworzyli swój indywidualny artystyczny przekaz, z którym wychodzą w stronę publiczności. Przekaz, który ma zmuszać odbiorcę do refleksji nad współczesnym światem, jego okrucieństwem oraz nad nieustannie postępującą dehumanizacją jednostki i całych społeczeństw.(…)” – Małgorzata Dzięgielewska, fragment tekstu do folderu wystawy „Paweł Hajncel. I’m still alive”

Paweł Hajncel (ur 1967), to absolwent łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, zajmuje się malarstwem, sztuką wideo, rysuje komiksy, tworzy murale. Mówi o sobie: uczeń Jana Matejki, Andrzeja Łobodzińskiego, Bohumila Hrabala, Petera Singera, Slavoja Żiżka. Członek niezależnych grup i stowarzyszeń artystycznych: Stowarzyszenie Twórców Kultury Niezależnej Kil-210, Stowarzyszenia Galeria Xylolit, Legendy Grupy Momentaryzm Ścierwo, hardpunkowej grupy Pogodancepolo, obecnie TTSS, Human-ex oraz Gruse Hajncel Group. Mieszka i pracuje w Łodzi.

czynne: od 10 lutego 2022 do 20 marca 2022

Galeria Re:Medium
ul. Piotrkowska 113
Łódź

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *