Puck Verkade – Cursed

Muzeum Współczesne we Wrocławiu zaprasza na pierwszą przekrojową wystawę holenderskiej artystki Puck Verkade, która w swojej twórczości posługuje się sztuką wideo. Tematem jej prac są problemy związane z wolnością wyboru, odpowiedzialnością i współudziałem, a także struktury władzy. Artystka porusza również aktualne dyskusje na temat kryzysu klimatycznego, ruchu #MeToo, czy zdrowia psychicznego w epoce pandemii.

Puck Verkade (ur. 1987, Holandia) ukończyła studia na Akademii Królewskiej w Hadze i na Goldsmith University w Londynie. Obecnie mieszka i pracuje w Hadze i Berlinie. W swoich pracach posługuje się żartobliwością, dziecinnym zdumieniem, czarnym humorem i autoironią by uczynić to, co nieprzyjemne, bardziej uchwytnym i możliwym do przepracowania. Jej prace są pełne poczucia humoru, powołują absurdalny świat, który wciąga widza i dezorientuje, tworząc trudny do zdefiniowania i niekomfortowy podtekst.

Verkade wystawiała swoje prace m.in. w: Zabludowicz Collection (Londyn), Artissima (Turyn), Schimmel Projects Art Centre (Drezno), Forde (Genewa), LISTE (Bazylea), ARCO Lisboa (Lizbona), SUNDAY (Londyn), LOOP (Barcelona) i Gemeentemuseum Den Haag (Haga). Jej prace znajdują się w prywatnych i państwowych kolekcjach, m.in.: Fondazione Sandretto Re Rebaudengo w Turynie, Zabludowicz Collection w Londynie, kolekcji rodziny Servais w Brukseli, the Ekard Collection w Wassenaar oraz AkzoNobel Art Foundation w Amsterdamie. Jest laureatką prestiżowej Charlotte Köhler Prize przyznanej przez Prins Bernhard Cultuurfonds w 2021.

wernisaż: 18 listopada 2021, godz. 19.00
czynne: od 18 listopada 2021 do 21 lutego 2022

Muzeum Współczesne Wrocław
Plac Strzegomski 2A, Wrocław

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *