Czesław Pietraszko – Lodownia

Czesław Pietraszko „Lodownia”

21.07.2015 – 16.08.2015 r

Wernisaż: (piątek) 24.07.2015, godz 18.00

Galeria Sztuki w Legnicy Ring (Rynek 12)

Wstęp wolny

Tematem cyklu „Lodownia” Czesława Pietraszki jest przyroda zastygła w formie lodu oraz śniegu. Formalnie są to zdjęcia realistyczne, nie poddane żadnym efektom specjalnym, jak również jakiejkolwiek obróbce. Jednak ścisłe odwzorowanie natury rozmywa się w estetycznym bezkształcie, co sprawia, że przypominają raczej malarstwo abstrakcyjne. Konkretność sfotografowanych motywów się zaciera, przemieszczają się one w kierunku form dowolnych, swobodnych, nie związanych z koniecznością bycia czymś oraz otwierają pole dla wyobraźni i  niezliczonych interpretacji.

Zamrożona woda, sucha trawa, liście, bąbelki powietrza zatrzymane przez lód kryją w sobie wiele sprzeczności: chaos, a także przypadkowość działań natury kontra cechy harmonii, logiki i wrażenie jej celowości, fotograficzna skala mikro kontra wizualne otwarcie przywodzące na myśl przestrzeń kosmiczną, dwuwymiarowość płaszczyzny medium kontra iluzja głębi trójwymiarowości.

Jednak efektem końcowym tej parady sprzeczności jest nieodwracalne rozbicie początkowych opozycji, które stapiają się niczym materia będąca głównym tematem wystawy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *