Jakub Julian Ziółkowski – Jesteście moi

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK zaprasza na wystawę Jakuba Juliana Ziółkowskiego, jednego z najważniejszych współczesnych polskich artystów. Wystawa w MOCAK-u to pierwsza tak obszerna prezentacja jego twórczości. Zaprezentowane zostanie ponad 100 prac, a wśród nich wielkoformatowe obrazy, rozbudowane instalacje, precyzyjne rysunki oraz monotypie, niewielkie rzeźby i obiekty ceramiczne. Specjalnie na wystawę powstały monumentalny obraz Sen o życiu oraz totemiczna rzeźba Duch naszego ludu, eksponowana na zewnątrz.

Jakub Julian Ziółkowski ukształtował własny język malarski, za pomocą którego bada naturę człowieka. Swobodnie zestawia współczesny sposób obrazowania z archetypami i symboliką kultur plemiennych. Fizyczność organów oraz płynów ustrojowych łączy z duchową medytacją. Celem jest kontemplacja wszechświata oraz pogłębianie wglądu w niego; od mikrokosmosu – narodzin żywej komórki, po makrokosmos – wybuchy gwiazd. Nierozerwalny związek ciała z umysłem, będący od początku tematem prac Ziółkowskiego, na wystawie w MOCAK-u staje się zmysłowo doświadczalny. Artysta działa skalą, barwą i dźwiękiem.

Wystawa „Jesteście moi” jest manifestem życia oraz nadrzędnych procesów, rządzących wszystkim, co istnieje. To refleksja o trwaniu, zasadach funkcjonowania człowieka w świecie oraz o tym, jak ten świat się zmienia.

Wystawie towarzyszy obszerna polsko-angielska publikacja z tekstami: Olgi Tokarczuk, Cecilii Alemani, Bartłomieja Dobroczyńskiego, Kajetana Młynarskiego, artysty oraz kuratorki wystawy, wydana wspólnie przez MOCAK i wydawnictwo Hatje Cantz.

Jakub Julian Ziółkowski urodził się w Zamościu w roku 1980. W 2005 roku obronił dyplom w Pracowni Malarstwa pod kierunkiem prof. Leszka Misiaka na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Jego prace pokazywano na licznych wystawach indywidualnych, między innymi: Święte Nic, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie (2018); Das Leben selbst, Neues Museum Nürnberg, Norymberga (2017); Imagorea, Galeria BWA, Zielona Góra oraz Fundacja Galerii Foksal, Warszawa (2014); Hokaina, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa (2010) oraz w galeriach Hauser & Wirth w Londynie, Zurychu i Nowym Jorku; Parasol unit w Londynie i Centre d’Art Contemporain w Genewie.

Brał udział w najważniejszych zbiorowych prezentacjach sztuki swojego pokolenia, w tym: Co widać. Polska sztuka dzisiaj, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2014); Il Palazzo Enciclopedico, 55. Międzynarodowe Biennale Sztuki w Wenecji (2013); The Generational: Younger Than Jesus, The New Museum of Contemporary Art, Nowy Jork (2009). Jego prace znajdują się między innymi w zbiorach Fundacji Sztuki Współczesnej DESTE, Sandretto Re Rebaudengo, Zabludowicz Collection oraz w kolekcjach MOCAK-u, Muzeach Narodowych w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu.

wernisaż: 30 marca 2023, godz. 18.00
czynne: od 30 marca 2023 do 24 września 2023

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
ul. Lipowa 4
Kraków

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *