Netta Laufer i Tom Swoboda – Terytorium

Muzeum Współczesne we Wrocławiu zaprasza na wystawę Netty Laufer i Toma Swobody „Terytorium”. Tematem prac są granice zwierzęcych i ludzkich terytoriów, przenikanie się ich i ustalanie w wymiarze biologicznym i politycznym.

Netty Laufer pokazuje ujęcia z kamer przemysłowych z terenu granic Izraela i Palestyny, na których rejestrują się zwierzęta w postaci abstrakcyjnych plam, linii i punktów, ułatwiając ich identyfikację i nadzór. Terytoria biologiczne i polityczne przenikają się, gdy zwierzęta forsują polityczne granice, doznając przy tym często urazów i zachwiania życiowych funkcji. Spór polityczny wpływa na porządek biologiczny i zaburza go.

Dla Toma Swobody terenem działania jest ogród zoologiczny, w którym człowiek wyznacza granice innym gatunkom zwierząt. Terytorium stworzone przez człowieka jest jednak tylko niezgrabną imitacją prawdziwego środowiska życia, przez co zwierzęta zamknięte są w obcej dla nich przestrzeni. Swoboda fotografuje te miejsca niczym teatralne scenografie, gdzie zwierzęta są jedynie mało znaczącym rekwizytem. Architektura wybiegów i klatek sprawia, że muszą poruszać się w określony sposób, zniewolony i powtarzalny.

czynne: od 04 grudnia 2020 do 08 marca 2021

Muzeum Współczesne Wrocław
pl. Strzegomski 2a, Wrocław

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *