Rajmund Ziemski – Pejzaż lat 90.

Mazowiecki Dom Aukcyjny Teutsch Gallery zaprasza na wystawę malarstwa Rajmunda Ziemskiego, malarza idei, dla którego pejzaż jest tylko pretekstem do wyrażenia swoich głębokich przeżyć psychicznych.

Prezentowane na wystawie obrazy z lat 90. są wynikiem stanu emocjonalnego, w jakim znalazł się artysta podczas transformacji systemowej w Polsce. Niepokój związany ze zmianami rzeczywistości polityczno-społecznej jest widoczny na płótnach, które odznaczają się intensywnymi barwami i dramaturgią kompozycji. Nie są to już subtelne przejścia kolorystyczne znane z poprzednich dzieł artysty. Obraz wręcz krzyczy, rozpaczliwie i przerażająco. Ziemski uważał, że artysta powinien być zaangażowany w sprawy społeczne, a sztuka ma za zadanie komunikować i przestrzegać przed tym co nadchodzi. „Moje obrazy nie mówią o urokach świata, a przestrzegają przed najgorszym, przed obłędem, przed dehumanizacją. Tak rozumiem swój obowiązek, swoją współodpowiedzialność człowieka za to, co się na tym najlepszym ze światów dzieje” – mówił artysta.

Rajmund Ziemski (1930-2005) studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w 1955 roku obronił dyplom w pracowni Artura Nacht-Samborskiego. Przez kilkadziesiąt lat był profesorem tej uczelni. Debiutował na „poodwilżowej” wystawie w „Arsenale” w 1955 roku. Na przełomie lat 50. i 60. współpracował z Galerią Klubu Krzywego Koła. W 1979 roku otrzymał Nagrodę im. Jana Cybisa. Jego obrazy znajdują się w Muzeum Narodowym w Warszawie, Krakowie i Poznaniu oraz wielu kolekcjach w kraju i zagranicą.

wernisaż: 14 maja 2022, godz. 19.00
czynne: od 14 maja 2022 do 31 maja 2022

Mazowiecki Dom Aukcyjny Teutsch Gallery
ul. Mazowiecka 10, Warszawa

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *