Wojciech Zaniewski – Pejzaże

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zaprasza na wystawę malarstwa Wojciecha Zaniewskiego, na której znajdą się prace wykonane techniką pastelową z lat 2012–2022 oraz najnowsze obrazy olejne (2021/2022).

Zaniewski w swojej twórczości zajmuje się naturą i jej przedstawieniami. Jego pejzaże są jednak dalekie od realizmu, pełne abstrakcyjnego przetworzenia, śmiałych rozwiązań formalnych i kolorystycznych. Z prac artysty emanują wrażenia o czystym plastycznym działaniu, z zachowaniem racjonalnych kompozycyjnych reguł. Jak przyznaje sam artysta, to właśnie rozwiązania formalne i warsztat stanowią dla niego wartość nadrzędną, wpisując się tym samym w założenia estetyzmu formalnego. Najnowsze prace wykonane zostały w odcieniach fioletów i charakteryzują się wyraźną redukcją detali. Prace z cyklu „Wydmy” prezentowane są z kolei w różnych odsłonach kolorystycznych – w stonowanych, subtelnych barwach, ale również w odważnych, kontrastowych zestawieniach. Ciekawą propozycję stanowią również pastele z cyklu „Niepokój”, emanujące nastrojem tajemnicy i niedopowiedzenia. Wystawę dopełniają obrazy olejne, w których pojawia się idylliczny krajobraz wiejski.

Prace prezentowane na wystawie pochodzą między innymi z kolekcji Państwowej Galerii Sztuki, Urzędu Miasta Sopotu oraz Morskiej Agencji Gdynia Sp. z.o.o.

Wojciech Zaniewski  – urodził się w Gdańsku, studiował w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) w latach 1974–1979. Dyplom obronił w pracowni profesora Kazimierza Ostrowskiego w roku 1979. Jest uczestnikiem wielu krajowych wystaw zbiorowych, między innymi w Sopocie, Gdyni, Warszawie, Katowicach, w Nowym Sączu, Krakowie, w tym kolejnych edycji Aukcji Dzieł Sztuki – „Bliźniemu Swemu” na rzecz Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta oraz zagranicznych, w tym w Danii, Japonii, Francji (w Instytucie Polskim w Paryżu) oraz w Saint-Aulaye, we Włoszech – Expo Chianciano 2016. Jego najważniejsze wystawy indywidualne odbyły się w Gdańsku, Sopocie, Warszawie – Galeria „Zapiecek”, a także w Nowym Jorku (SoHo). Jest laureatem kilku nagród i wyróżnień uzyskanych w wyniku konkursów, między innymi w Katowicach, Warszawie, Chianciano, Nowym Sączu. W roku 1986 jako stypendysta rządu włoskiego odbywał praktykę w rzymskiej Accademia di Belle Arti w pracowni profesora Sandro Trottiego. Przez ponad dekadę związany z PWSSP w Gdańsku, po wygaśnięciu umowy nauczał w szkolnictwie pozaakademickim. Obecnie prowadzi warsztaty plastyczne na Uniwersytecie Gdańskim (GUTW). W roku 1995 uzyskał kwalifikacje I stopnia na gdańskiej PWSSP w dyscyplinie artystycznej malarstwo – dr sztuki. W roku 2008, 2014 oraz 2021 otrzymał stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego na realizację projektów artystycznych – wystawy malarstwa oraz wydanie książki o sztuce „Dokąd zmierza współczesna sztuka? Eseje o historii sztuki jej rozwoju i perspektywach”, w roku 2011 stypendium Prezydenta Miasta Sopotu na kolejny projekt artystyczny. W 2016 został laureatem Nagrody Okolicznościowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

wernisaż: 23 czerwca 2022, godz. 18.00
czynne: od 24 czerwca 2022 do 14 sierpnia 2022

Państwowa Galeria Sztuki
Plac Zdrojowy 2, Sopot

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *