Tango na 16 metrach kwadratowych

Warszawska Zachęta zaprasza na wystawę Tango na 16 metrach kwadratowych, która dokumentuje pomysłowość, jaką trzeba się wykazać w poszukiwaniu architektonicznych rozwiązań w warunkach mieszkaniowego, metrażowego i materialnego deficytu.

Inspiracją dla twórców ekspozycji, a także ramą spajającą wystawę jest oskarowa animacja Zbigniewa Rybczyńskiego Tango. Film ten po dziś dzień potrafi zachwycić perfekcyjną koordynacją ruchu filmowych postaci, jednak może także być odczytywany jako metaforyczny obraz życia obok siebie na niewielkiej przestrzeni.

Centralnym punktem ekspozycji jest monumentalnych rozmiarów meblościanka, czyli najpopularniejszy mebel, organizujący przestrzeń w polskich wnętrzach w drugiej połowie XX wieku. Zaprojektowana została na początku lat 60 ubiegłego stulecia i miała stać się rozwiązaniem dla naglących problemów mikrometrażu, występujących w niewielkich, niskich i wąskich mieszkaniach bloków z wielkiej płyty. Stała się z jednej strony narzędziem, które umożliwiało mnogość rozwiązań, a z drugiej zaś instrumentem unifikacji polskich wnętrz okresu PRL. W instalacji występują charakterystyczne elementy wyposażenia peerelowskich wnętrz: meblościanka, półkotapczan oraz pawlacz, natomiast jej przestrzeń — również dzięki zaprezentowanym w niej dokumentom — staje się swego rodzaju archiwum mieszkaniowych rozwiązań w PRL-u.

Współcześnie, mimo różniących się uwarunkowań, dyskusja na temat ograniczonych zasobów mieszkaniowych i metrażowych, w szczególności w intensywnie rozwijających się aglomeracjach miejskich, pozostaje wciąż aktualna. Krytyczną refleksję na temat tego problemu prezentują przygotowane specjalnie na wystawę projekty architektoniczne, a także cykl fotografii dokumentujący wnętrza współczesnych „mikroapartamentów”.

Instalacja Tango na 16 metrach kwadratowych zajęła drugie miejsce w konkursie na wystawę w Pawilonie Polskim na 16 Międzynarodową Wystawę Architektury w Wenecji — La Biennale di Venezia.

twórcy wystawy: Jakub Certowicz, Hugo Corbett, Alessandra Covini & Francesco Apostoli, Juan Camilo Gonzalez, OMMX, Jurren Pen, Studio Makkink & Bey, Tomasz Szerszeń, Wojciech Woźniak
ze specjalnym udziałem Tanga Zbigniewa Rybczyńskiego
oryginalne materiały z archiwów Bogusławy i Czesława Kowalskich oraz Haliny Skibniewskiej

kuratorzy: Agnieszka Batkiewicz, Veronika Mayr, Xander van Dijk
współpraca ze strony Zachęty: Marta Miś, Joanna Waśko
współpraca badawcza: Urszula Batkiewicz, Katarzyna Dorda, Martyna Obarska
wsparcie merytoryczne: dr Agata Gabiś, dr Marcin Jewdokimow

wernisaż: 13 lipca 2018, godz. 19:00
czynne: od 13 lipca 2018 do 14 października 2018

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
pl. Małachowskiego 3
Warszawa

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *