Jerzy Olek – Piramidiana

Galeria Sztuki w Legnicy zaprasza na wystawę prac Jerzego Olka „Piramidiana”. Jest to kolejny etap w nieustających poszukiwaniach artysty, który od lat zajmuje się naturą linii, geometrią, złudzeniami optycznymi i technikami iluzjonistycznego obrazowania. Na wystawie będzie można zobaczyć obiekty, instalacje, fotografie i grafiki, przedstawiające jeden z ulubionych motywów twórcy, czyli piramidę.

Jerzy Olek w swojej twórczości podejmuje problematykę związaną z próbami uprzestrzennienia obrazu, wykroczenia poza dwuwymiarowość przedstawienia. Interesuje go proces postrzegania wzrokowego, jego ograniczenia, idealizacja modelu a faktyczność jego kształtu, nietypowy porządek oraz porządkująca gra z niespodziewanym przypadkiem. Jego rozważania dotyczą również widzialności rzeczy, możliwości i granic poznania. Jerzy Olek przy swoich artystycznych projektach posiłkuje się wiedzą z zakresu matematyki, geometrii nieeuklidesowej, psychofizjologii i kosmologii. W swoich komentarzach łączy ze sobą wątki filozofii zen ze spuścizną europejskiej awangardy.

Jerzy Olek (ur. 1943 w Sanoku) to postać niezwykła, z wykształcenia artysta plastyk z tytułem profesorskim, krytyk i teoretyk sztuki zajmujący się fotografią i sztuką multimedialną. Wykładał na wielu uczelniach: Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (Katedra Fotografii, Wydział Komunikacji Multimedialnej) i Gdańsku, Politechnice Wrocławskiej i Uniwersytecie Wrocławskim. Obecnie prowadzi zajęcia w instytucie grafiki SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego we Wrocławiu. Był animatorem ruchu fotografii ekspansywnej i medialnej (lata 70.) oraz fotografii elementarnej (lata 80.).

wernisaż: 22 czerwca 2018, godz. 18:00
czynne: od 13 czerwca 2018 do 04 lipca 2018

Galeria Sztuki w Legnicy
pl. Katedralny 1
Legnica

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *