Wystawa Zuzanny Rokity w Galerii Art Agenda Nova

W Galerii Art Agenda Nova odbędzie się wystawa Zuzanny Rokity „Ćmienie”, artystki, której twórczość, inspirowana szeroko rozumianą tradycją op-artu i konstruktywizmu, koncentruje się wokół problemu mechanizmów postrzegania, iluzji i gry z konwencją odbioru dzieła sztuki. Wernisaż prac w pracowni galerii odbędzie się 6 marca o godzinie 18.00, przy ulicy Batorego 2. Prace natomiast można zobaczyć do 2go kwietnia, zapraszamy!

Zuzanna Rokita (ur 1988 w Krakowie) zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią, filmem, a także tworzy instalacje. W roku 2012, bezpośrednio po dyplomie na ASP w Krakowie, wyjechała do Paryża oraz podjęła dalsze studia w École Nationale Supérieure des Beaux Arts, gdzie już wcześniej nawiązała kontakty w ramach studenckich wyjazdów stypendialnych. Artystka pracuje w Paryżu i w Krakowie, biorąc udział w wystawach krajowych oraz międzynarodowych (ostatnio w Brnie na Morawach). Wystawa w Art Agenda Nova jest jej pierwszą wystawą indywidualną, pokaże na niej prace z okresu paryskiego swojej twórczości.

Tytułowe „ćmienie” oznacza stan „pomiędzy” – kiedy otrzymujemy niejasne sygnały, kiedy zmysły doznają niewygody, jako że są zawieszone pomiędzy tym, co dotykalne i niedotykalne, widzialne i niewidzialne. Poszukiwaniom Zuzanny Rokity mógłby patronować Maurice Merleau-Ponty i jego rozważania, które zawarł w książce „Widzialne i niewidzialne”. Należy zrozumieć, że to właśnie sama widzialność zawiera nie-widzialność –  pisał francuski filozof w swoich notatkach roboczych z maja 1960 roku. Natomiast ponad pół wieku później młoda artystka z Krakowa, tworząca w Paryżu, nadaje tym słowom wizualną interpretację.

Wystawa czynna: poniedziałek – piątek, godz. 09.00- 18.oo

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *