Jacenty Dędek – Portretprowincji.pl

Gdańska Galeria Fotografii zaprasza na wystawę fotografii Jacentego Dędeka – „Portretprowincji.pl”, poświęconą Polsce małomiasteczkowej. Zestaw zdjęć powstał w okresie od stycznia 2011 do czerwca 2017 roku w miejscowościach poniżej trzydziestu tysięcy mieszkańców. Jacenty Dędek odwiedził w tym czasie 421 miejscowości, w których uważnie obserwował i fotografował tamtejszą codzienność. Na zdjęciach widać więc zarówno architekturę, czy pejzaże, ale również sytuacje uroczyste i wyjątkowe dla małych społeczności, jak na przykład katolickie procesje, śluby, pogrzeby.

Fotografie powstały przy użyciu aparatu wielkoformatowego 4×5 cala oraz małoobrazkowego, w klasycznym negatywowo-pozytywowym procesie, co jest efektem inspiracji dokonaniami takich fotografów jak August Sander, Edward Curtis, Richard Avedon, Stephen Shore, czy Zofii Rydet. Podczas realizowania projektu Jacenty Dędek wraz z Katarzyną Dędek mieli okazję szczerze rozmawiać ze swoimi bohaterami o ich życiu, o tym, co ich uszczęśliwia, jakie mają marzenia, co ich boli, jakie mają problemy, czego żałują… Z rozmów tych powstał album, który prezentuje wielopłaszczyznową narrację o polskiej prowincji.

Jacenty Dędek (ur. 1966) – fotograf, zajmuje się portretem i dokumentem. Publikował w „Dużym Formacie”, „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce”, „Newsweeku”, polskiej edycji magazynu „National Geographic” i wielu innych tytułach. W ostatnich latach pracuje nad własnymi tematami. Najbardziej interesują go rzeczy zwykłe, dziejące się na marginesie głównych wydarzeń, ale zawsze bardzo blisko człowieka. Jest dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także studentem Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie.

wernisaż: 24 września 2021, godz. 17:00
czynne: od 25 września 2021 do 30 stycznia 2022

Gdańska Galeria Fotografii
Dział Muzeum Narodowego w Gdańsku
ul. Grobla I 8/11, Gdańsk

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *