Józef Robakowski – Obrazy i dźwięki. Gnuśne lata 80.

Galeria Re:Medium w Łodzi zaprasza na wystawę Józefa Robakowskiego, prezentującej jego artystyczne dokonania od lat 80. po współczesność. Wystawa „Obrazy i dźwięki. Gnuśne lata 80.” za pomocą kolażowych nagrań video, fotografii, świadectw akcji i archiwaliów opowiada o fragmencie historii najnowszej. Prezentowane realizacje artystyczne powstawały z potrzeby pokazywania indywidualnego obrazu wydarzeń i nastrojów społeczno-politycznych lat 80. XX wieku. Ekspozycja jest dokumentem o Polsce przełomowych momentów dekady, tworzonym z perspektywy aktywnego artysty żyjącego w Łodzi. Stanowi tym samym retrospektywny wgląd w działania bliskie życiu Józefa Robakowskiego z okresu buntu społecznego, antysystemowego oporu i wiary w to, że wkrótce zmienią się groteskowe zasady obowiązujące w kraju doby stanu wojennego.

Zgromadzone w Galerii realizacje przybliżają obraz miasta, pokazują, czym żyła młodzież czy środowiska twórcze. Prezentują wszystko to, co było interesujące w powstawaniu ówczesnych – skupionych na artystycznym zwrocie przeciwko wojnie i militaryzmowi – prac autora.

Wystawa, korzystając z video-filmowej relacji obrazu i dźwięku, ukazuje wybrane, oryginalne, anarchistyczne prace z dekady zmagań twórczych Robakowskiego jako nadal aktualne. Prezentowana jest w mieście, w którym autor od ponad pół wieku mieszka, gdzie rozwijał swoją karierę artystyczną, i gdzie nadal tworzy. Łódź jest bohaterką wielu wydarzeń uwiecznianych przez krytyczne oko kamery Józefa Robakowskiego.

Józef Robakowski (ur. 1939) – twórca multimedialny, klasyk polskiego filmu eksperymentalnego i awangardy. Autor filmów, cykli fotograficznych, zapisów wideo, rysunków, instalacji, obiektów, projektów konceptualnych; historyk sztuki, teoretyk, pedagog, kurator oraz animator wielu akcji artystycznych. W latach 60. studiował na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu oraz na Wydziale Operatorskim PWSFT w Łodzi. W latach 1970-1981 był wykładowcą i kierownikiem Zakładu Fotografii i Reklamy Wizualnej w łódzkiej Filmówce. Od 1995 ponownie pracuje na tej uczelni. Współzałożyciel eksperymentalnych grup artystycznych, m.in.: OKO (1960), STKF PĘTLA (1960 – 1966), ZERO-61 (1961-1969), KRĄG (1965-1967) oraz powołanego w 1970 roku w Łodzi zespołu Warsztat Formy Filmowej i Telewizyjnej Grupy Twórczej Stacja Ł (1991-1992). W swoich filmach eksperymentalnych bada język i narzędzia mediów.

PATRONAT MEDIALNY: TVP Kultura, Artinfo.pl, Kalejdoskop, Niezła Sztuka, Plaster Łódzki, TVP3 Łódź, Ret-Sat 1, Radio Złote Przeboje, Studenckie Radio Żak Politechniki Łódzkiej

wernisaż: 18 listopada 2022, godz. 18.00
czynne: od 18 listopada 2022 do 15 stycznia 2023

Galeria Re:Medium
ul. Piotrkowska 113
Łódź

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *