Filip Berendt – Monomit

Monomit to cykl zdjęć Filipa Berendta, który łączy fotografię z malarstwem i rzeźbą. Artysta konstruuje obiekty do zdjęć, tworzy także przestrzenne kolaże na ścianach swojej pracowni, aby później uwieczniać je na fotografiach i niszczyć, po tym procesie. Fotografia jest tutaj traktowana jako ostateczny efekt procesu twórczego.

Monomit to termin nawiązujący do amerykańskiego mitoznawcy Josepha Campbella, który określił w ten sposób archetypiczny wzorzec struktury fabularnej wspólny dla mitycznych opowieści. Wzorzec ten opiera się na motywie podróży bohatera, będącego nośnikiem uniwersalnych prawd o osobistym samoodkryciu i samotranscendencji, o rolach w społeczeństwie i w relacjach. Bohater, według Campbella, a także autora wystawy, to człowiek, wyruszający w drogę prowadzącą go do celu, jakim ma być ostateczna głęboka duchowa przemiana.

Filip Berendt ur. 1975, absolwent ASP Gdańsk (fotografia), ASP Łódź (grafika), Royal College of Art, London, sculpture department. Mieszka i pracuje w Warszawie. Współpracuje z galerią lokal_30 i z Letrangere gallery w Londynie.

wernisaż: 8 grudnia 2017, godz. 18:00
czynne: od 8 grudnia 2017 do 29 grudnia 2017
wstęp wolny

Galeria ENTROPIA
ul. Rzeźnicza 4
Wrocław

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *