Henryk Chyliński – Retrospektywa

Galeria Domu Artysty Plastyka w Warszawie zaprasza na wystawę retrospektywną prof. Henryka Chylińskiego, która ukazuje 60 lat jego działalności artystycznej.

Na wystawie znajdą się prace z zakresu grafiki użytkowej (m.in. znaki graficzne, plakaty, znaczki pocztowe), jak i grafiki artystycznej oraz malarstwa. Z twórczością artysty spotkał się niemal każdy, poruszając się w przestrzeni publicznej. Chyliński jest autorem znaków graficznych: PKN ORLEN, Polskiego Radia, Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, POZNAJ DOBRĄ ŻYWNOŚĆ, czy godła promocyjnego TERAZ POLSKA. Jest też prekursorem na polskim gruncie techniki serigrafii.

Henryk Chyliński (ur. 1936 r.) ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu, następnie studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie uzyskał dyplom w 1962 r. w pracowni prof. Józefa Mroszczaka. Od 1972 r., przez ponad 20 lat, pracował w swej macierzystej uczelni, gdzie stworzył i prowadził Pracownię Serigrafii, następnie Pracownię Projektowania Graficznego Reklamy, Opakowań i Wystawiennictwa; był dziekanem Wydziału Grafiki. W 1997 r. uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. Wykładał też na Wydziale Sztuki Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie, a także na uczelniach w Damaszku, Ankarze i Lahti. Jako projektant pracował m.in. w Wydawnictwie Artystyczno-Graficznym, Młodzieżowej Agencji Wydawniczej, w Teatrze Klasycznym w Warszawie, Przedsiębiorstwie Handlu Zagranicznego „Metronex”, Agencji „Art” i agencji projektowej w Nowym Jorku. Był wiceprezydentem ICOGRADA (Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Grafików Projektantów). Jest „ambasadorem” ITC (Międzynarodowego Centrum Znaku Towarowego).

czynne: od 3 września 2020 do 14 września 2020

Galeria DAP 1 i DAP 2
ul. Mazowiecka 11 a, Warszawa

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *