Jerzy Hejnowicz – Mayday 2-0-2-1

Centrum Aktywności Twórczej w Ustce zaprasza na wystawę Jerzego Hejnowicza, która jest poświęcona katastrofie okrętu podwodnego Kursk. Wydarzenie to miało miejsce ponad dwadzieścia lat temu, prezentowana instalacja również pochodzi z tamtego czasu.

Dramat okrętu K-141 KURSK rozegrał się 12 sierpnia 2000 roku na Morzu Barentsa, w trakcie manewrów wojskowych okręt został uszkodzony i zatonął wraz z całą 118-osobową załogą. Ze względów politycznych i militarnych władze rosyjskie nie pozwoliły zagranicznym jednostkom na udzielenie pomocy uwięzionym marynarzom. Cała załoga okrętu poniosła śmierć.

Instalacja Hejnowicza mieści się w ciasnej klaustrofobicznej przestrzeni, artysta umieszcza w niej wielość regularnie rozwieszonych w rzędach 118  bawełnianych, jakby marynarskich koszulek z umieszczonym na nich powtarzającym się graficznym, niepokojącym czarnym nadrukiem motywu odbitego światła na powierzchni wody. We wnętrzu znajduje się też zatopiona w żywicy epoksydowej książka z powtarzającym się sygnałem SOS w alfabecie Morse’a.

Jerzy Hejnowicz ukończył Państwową Wyższą Szkolę Sztuk Plastycznych (obecnie UAP) w Poznaniu, gdzie otrzymał dyplom w zakresie grafiki warsztatowej oraz rysunku w pracowniach: prof. Z. Lutomskiego (grafika) i prof. J. Kozłowskiego (rysunek). Od 1990 roku jest pracownikiem dydaktycznym tejże uczelni. W praktyce artystycznej zajmuje się m.in. grafiką warsztatową, rzeźbą, sztuką obiektu i instalacji, rysunku i realizacji multimedialnych. Uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i poza jego granicami.

czynne: od 15 kwietnia 2021 do 30 czerwca 2021

Centrum Aktywności Twórczej w Ustce
Gen. Zaruskiego 1 A, Ustka

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *