Kudlicka / Gołkowska

Muzeum Współczesne we Wrocławiu zaprasza na wystawę dwóch artystek, których twórczość powstała w różnych czasach i środowiskach, lecz w pewien sposób ze sobą koresponduje. Prace Wandy Gołkowskiej (1925–2013) i Marleny Kudlickiej (ur. 1973) zestawiono w bezpośredniej artystycznej konfrontacji jako swego rodzaju eksperyment kuratorski. Kudlicka / Gołkowska to druga odsłona wystawy, prezentowanej po raz pierwszy jesienią 2020 roku w Galerii Studio w Warszawie.

W pracach obu artystek można odnaleźć punkty styczności, inicjujące między nimi dialog. Wspólna wystawa otwiera kolejne możliwości interpretacji i ukazuje źródła praktyki artystycznej Marleny Kudlickiej czy ciągłą aktualność prac Wandy Gołkowskiej. W ramach wrocławskiej wystawy Marlena Kudlicka zaprezentuje serię rzeźb Apostrof Katastrof i Imiesłów z 2020 roku, które były pokazywane wcześniej w Warszawie. Natomiast Prace Wandy Gołkowskiej pochodzą ze zbiorów Muzeum Współczesnego Wrocław, jak również z kolekcji publicznych i prywatnych, a także od spadkobierców artystki.

Marlena Kudlicka (ur. 1973) studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w pracowni Jarosława Kozłowskiego. Związana jest z Berlinem, a jej działania są zakorzenione w sztuce konceptualnej.

Wanda Gołkowska (1925–2013) była jedną z pierwszych studentek Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu; tworzyła i mieszkała w tym mieście. Po ukończeniu studiów zaczęła odchodzić od tradycyjnego malarstwa ku formom przestrzennym i sztuce pojęciowej, ale nie zerwała radykalnie z malarstwem i rysunkiem, stały się one dla niej polem eksperymentu.

czynne: od 19 marca 2021 do 23 sierpnia 2021

Muzeum Współczesne we Wrocławiu
Plac Strzegomski 2A, Wrocław

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *