Julia Curyło – Moje kosmogonie

Galeria Stalowa w Warszawie zaprasza na wystawę prac Julii Curyło „Moje kosmogonie”, będącą surrealistyczną opowieścią o powstaniu człowieka i jego marzeniach o podboju kosmosu. Obrazy łączą poszukiwania racjonalistów oraz zwolenników boskiego kreacjonizmu, dotyczące powstania świata. Artystka jest zainteresowana alternatywną kosmogonią, która przenika świat nauki, metafizyki i religii.

Na obrazach znajdują się zatem zarówno techniczne wynalazki, umożliwiające kosmiczne podróże, jak i istoty wyższe, od wieków utożsamiane z tym co ponadczasowe, niebiańskie i kosmiczne. Estetyka obrazów jest bliska surrealizmowi, realizmowi magicznemu i nurtowi neo-pop. Artystka nawiązuje do tradycyjnej ikonografii, przedstawiając swoich bohaterów jako herosów, apostołów i przywódców duchowych.

Julia Curyło jest absolwentką warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, dyplom z wyróżnieniem obroniła w pracowni profesora Leona Tarasewicza oraz w pracowni sztuki w przestrzeni publicznej prof. Mirosława Duchowskiego. W styczniu 2010 roku wygrała organizowany przez galerię Pociąg do Sztuki konkurs A19 i ozdobiła przestrzeń publiczną warszawskiego metra głośną pracą „Baranki Boże”, która stała się punktem wyjścia do zagorzałej dyskusji na temat religijności współczesnych Polaków. W listopadzie 2010 roku odniosła kolejny sukces zdobywając dwie nagrody (Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz nagrodę Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy) w legnickich “Promocjach”. W lipcu 2011 roku otwarta została duża indywidualna wystawa Curyło „Odpusty i cudowne widzenia” w galerii Wozownia w Toruniu, poświęcona wątkom pop-religijnym w twórczości artystki.

wernisaż: 14 listopada 2018, godz. 19:00
czynne: od 15 listopada 2018 do 12 grudnia 2018

Galeria Stalowa
ul. Stalowa 26, Warszawa

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *